Evropská platforma regulačních orgánů

Evropská platforma regulačních orgánů (EPRA = European Platform of Regulatory Authorities, www.epra.org) je profesní sdružení 52 regulačních institucí ze 42 zemí. Platforma vznikla v roce 1995, Česká republika je jedním ze zakládajících členů. Ačkoli EPRA není přímou součástí struktur Evropské unie, velmi těsně spolupracuje s Evropskou komisí (jmenovitě s Ředitelstvím pro Informační společnost a média) a s Radou Evropy (mediální Odbor pro lidská práva). Obě zmíněné instituce mají v EPRA statut stálých pozorovatelů a zúčastňují se pravidelně všech jednání. Administrativní zázemí poskytuje Evropská Audioviuzální observatoř ve Štrasburku.

EPRA je v současné Evropě nejvýznamnější základnou pro efektivní výměnu informací z oblasti regulace elektronických médií. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na činnosti EPRA intenzívně podílí. Spolupráce národních regulačních orgánů spočívá zejména v diskusi o praktických řešeních právních problémů, týkajících se výkladu a užití mediální legislativy. Konkrétním výsledkem spolupráce je například jednotný postup proti vysílatelům nelegálního obsahu. Význam členství RRTV v EPRA podstatně vzrostl v souvislosti se začleněním České republiky do EU a s pokračující globalizací elektronických médií.

Zasedání EPRA se konají dvakrát ročně v jednotlivých členských zemích. Česká republika byla hostitelskou zemí v květnu 2007 (viz zpráva z 25. zasedání). Poměrně vysoká frekvence setkání je reakcí na časté změny mediální legislativy, která se snaží udržet krok s rychlým technologickým vývojem, zejména nastupující digitalizací rozhlasového a televizního vysílání, jakož i s probíhajícím procesem konvergence médií. Významnou roli sehrála EPRA při implementaci Směrnice o audiovizuálních a mediálních službách do národních legislativ členských zemí EU.