Středoevropské fórum regulátorů

V roce 2009 uzavřela Rada Dohodu o spolupráci a výměně informací (tzv. Memorandum of Understanding) s vybranými zeměmi evropského regionu. Dohoda byla podepsána dne 10. prosince 2009 v prostorách Ministerstva kultury za přítomnosti náměstka ministra kultury Ing. Stanislava Karabce, Ph.D. Signatáři společného dokumentu od tohoto dne vystupují pod označením Středoevropské fórum regulátorů (Central European Regulatory Forum=CERF).

Dohoda byla uzavřena mezi následujícími regulačními orgány: Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (Česká republika, www.rrtv.cz ), Národní Komisí pro rozhlas a televizi (Maďarsko, www.ortt.hu ), Národní Radou pro vysílání (Polsko, www.krrit.gov.pl ), Národní audiovizuální Radou (Rumunsko, www.cna.ro ), Národním Úřadem pro vysílání Srbské republiky (Srbsko, www.rra.org.rs ) a Radou pro vysílání a retransmisi Slovenské republiky (Slovensko, www.rada-rtv.sk). V červnu 2012 bylo vyhověno žádosti slovinského regulačního orgánu - Agentuře pro poštovní a elektronickou komunikaci (APEK, www.apek.si ) - o přijetí za člena CERF. Slovinský regulační orgán se tak stal sedmým řádným členem Středoevropského fóra regulačních orgánů.

Sjednocujícím prvkem zde není pouze regionalita, ale obdobný vývoj mediální legislativy a podobnost problémů, s nimiž se regulační orgány v těchto zemích setkávají. Dohoda nastavuje jasná pravidla pro mezinárodní spolupráci v oblasti regulace rozhlasového a televizního vysílání. Absence těchto pravidel se projevovala při každém přeshraničním problému, kterých neustále přibývá zejména v důsledku nárůstu přidělovaných vysílacích licencí. Do jurisdikce České republiky spadá například 17 televizních stanic, jejichž signál pokrývá Maďarsko.

Významným podnětem k podpisu Dohody byla nová evropská Směrnice o audiovizuálních mediálních službách, která vyzdvihuje potřebu úzké spolupráce mezi jednotlivými regulačními orgány. Vybízí rovněž členské státy k vzájemné výměně informací. V regulaci vysílání je ve světě obvyklé, že se země sdružují do větších celků a vzájemně spolupracují. Jako příklad lze uvést Pobaltské státy, Skandinávii, Středomoří apod. Pravidelná trojstranná jednání probíhají také mezi regulačními orgány Velké Británie, Německa a Francie. Francouzská Audiovizuální Rada má například uzavřeny smlouvy s regulačními orgány Belgie, Katalánska, Polska, Kanady, Austrálie a Koreje.

Proces vedoucí k uzavření dohody byl zahájen v prosinci 2008 v Budapešti, kdy rumunská Národní audiovizuální Rada uzavřela s maďarskou Národní Komisí pro rozhlas a televizi bilaterální Dohodu o spolupráci. Česká Rada zde vystupovala v roli pozorovatele. Myšlenka obsažená ve zmíněném dokumentu vedla k iniciativě vytvořit multilaterální platformu pro regionální spolupráci v oblasti Střední a Východní Evropy. Kromě Maďarska a Rumunska o spolupráci projevila zájem česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu, polská Národní Rada pro vysílání a srbský Národní Úřad pro vysílání. Vzorem pro vypracování návrhu Dohody byl text fungující britsko-švédské smlouvy. Poskytuje praktický návod, jak postupovat v případě, kdy vysílání z jedné země porušuje zákony země druhé. Obsahuje mj. i systém včasného varování, kdy je třeba bez prodlení signalizovat problém druhé straně, aby byla schopna si včas opatřit nahrávku problematického pořadu (ještě před vypršením povinnosti uchovávat záznam). Znění je koncipováno tak, aby ke smlouvě mohly přistoupit i ostatní země. Regulační instituce se budou jednou do roka scházet, řešit společně aktuální otázky a vzájemně se informovat o významných mediálních událostech ve svých zemích. Smlouva nabízí vysokou kvalitu spolupráce a měla by podstatným způsobem přispět ke kultivaci mediálního prostoru v regionu Střední a Východní Evropy.

Dohoda o spolupráci vychází z dobré vůle partnerů a její eventuelní neplnění nemá pro zúčastněné strany žádný právní dopad. Signatářům umožní nalézt správnou míru regulace, která ochrání veřejnost před škodlivým vlivem médií a zároveň nebude brzdit podnikatelské aktivity provozovatelů vysílání.

Viz Memorandum of Understanding